Satın Alma Yönetimi

Tedarik & Satın alma operasyonları ile lojistiğe ait işlemlerinizin, taleplerin oluşmasından itibaren teklif oluşturma, siparişlerin kaydına, satın alma faturalarının ödenmesine kadar olan aşamaların sağlıklı bir şekilde yürütüldüğü bir sistemdir.

Satın alma yönetimi, teklif sürecinden başlayarak, satın almanın tüm süreçlerini takip ederek, siparişleri tam zamanında karşılayabilmek, stok ihtiyaçlarınızı önceden belirlemek, operasyon risk kontrolünü en etkin biçimde çalıştırabilmek, stok tutma maliyetlerinizi minimize edip, anlık kar zarar analizlerinizi en iyi şekilde yapabilme amacına hizmet eder.

Hazırlanan satın alma teklifi önceden tanımlanmış fiyat kart’tan alım fiyatlarını, alım iskontolarını ya da cari karttan vade bilgilerini otomatik olarak getirerek, teklifi hazırlayan kullanıcının sadece tedarikçiyi, malzemeyi ve miktarını seçmesinin ardından otomatik olarak en hızlı şekilde hazırlanabilir. Hazırlanmış olan teklif CPM ERP’nin en önemli özelliklerinden biri olan Evrak Bağlantı ile tedarikçinin teklifi onaylamasının ardından bilgileri tekrar doldurmaya gerek duymadan siparişe aktarılabilir. Sipariş belirli kriterlere göre onay ihtiyacı doğurur ise tanımlanmış kişiye e-mail yolu ile haber verilip. Yetkili kullanıcının onayının ardından, tedarikçiden sipariş tamamlanmış olur. Tedarikçinizin malzemeleri göndermesi ile alım irsaliyesi modülü devreye girerek sadece gelen irsaliye evrakında bulunan matbu numarasının girilmesi ile bu aşamayı da geçmiş olur. Firmanıza gönderilen alım faturası da evrak bağlantı kullanılarak sisteme işlenir. Gelen malzemeler hakkında iade ihtiyacı oluşur ise Alımdan İade İrsaliyesi Modülü ile malzemeler geri gönderilirken firmanızın ihtiyacı olan irsaliye dizaynın da çıktı alınır. Bu işlemler sırasında meblâlar hakkında düzenleme gerektiğinde Alımdan Kesilen / Alınan Fiyat Farkı Faturası düzenlenip zaman kaybetmeden satın alma işlemi tamamlanmış olur.

Kaynak planlama kolaylığı sağlayan bazı özelliklerinden bahsedecek olur isek;

Üretici firma olmasanız dahi ihtiyaç duyulan stok miktarının tespit etmek, doğru stok miktarı ile çalışmak finans, depo maliyetlerini azaltmanızı sağlayacaktır. Belirlediğiniz maksimum – minimum stok miktarlarını, stok durumunu, alım ve satış siparişlerinizi kontrol ederek, ihtiyaç duyulan stok miktarını otomatik olarak hesaplar. İsterseniz alım yapılacak tedarikçilere alım teklifini hazırlar. Kullanıcı veya kullanıcı gurubu bazında, bir satıcı kartında istenirse saha bazında aşağıdaki yetkiler verilebilir. Alınan teklifler istenirse iş süreçlerine bağlı olarak kademeli onay mekanizmasında geçirilebilir. Alımın gerçekleşmesindeki en önemli adımlardan biri de hangi malların kime, hangi fiyattan, nasıl bir iskonto ile hangi ödeme koşullarından satılacağının belirlenmesidir. Bunu yaparken tek bir fiyat listesinden yararlanabileceğimiz gibi, çok daha karmaşık birden fazla kapsamlı fiyat listeleri de kullanılabilir. Sipariş esnasında risk ve cari analizleri ile stok durum ve stok analizlerine anlık ulaşmak alım işleminin doğru gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Alımlar ile ilgili sistemimiz üzerinde bulunan geliştirilmiş çıktı yazdırma ve otomatik mail gönderimi sistemi ile yazılı iletişimlerde büyük ölçüde zaman kazancınız olacaktır. Birden fazla depo ile çalışabilme. Giriş veya çıkış evraklarında tüm depolardaki stok durumlarını lot ve seri bazında izleme. Tanımlanmış kredi limitleri ile Kredi aşımında otomatik uyarı ve engelleme fonksiyonları. Bütün bu işlemler muhasebe ve cari ekstreleri senkronize giderken anlık alınan her bir raporun güncel olmasına katkıda bulunur.